Купувајте

Од дома, на работа или во движење

Заштедете

Време и пари

Испорака

Во цела Македонија за 2-3 дена Повеќе

Бесплатна испорака

За секоја нарачка над 2500 денари

Наградни поени

Регистрирајте се и заштедете 5% Повеќе

Октопод (ф300)

достапен со резервација Октопод (ф300)

Овој производ ќе биде дел од производите во нашата следна набавка, од кои Вие може да си резервирате еден или повеќе примероци.
Направете резервација, ние ќе Ве информираме кога ја очекуваме следната набавка и доколку Ви одговара ќе Ве ставиме во листата на чекање на резервирани производи.

Прегледи: 382 Шифра на производот: КС074
Наградни поени: 129
Достапност: достапен со резервација
2.589 ден. Без ДДВ: 2.194 ден. Цена во наградни поени: 2589

Agave americana е еден од најголемите и највеличествените видови на Agave. Овој популарен и широко распространет сукулент достигнува висина до 1,8 м и ширина до 4 м. Листовите може да достигнат и до 2 м должина. Познат е како Американско Алое или Вековно растение, но “вековно“ е малку претерано, бидејќи за да процвета, најчесто е потребно да поминат од 10 до 30 години. По цветањето умира, но во меѓувреме околу него пушта многу нови израстоци.

Сокот од овој сукулент се користи како диуретик и лаксатив, а наоѓа примена и за третман на модринки, надуеност, запек, жолтица и дизентерија. Стеблото и срцевината на неговиот цвет може да се печат и да се јадат. Од семето се прави брашно од кое се прави леб, а се користи и како згуснувач на супи. Ако стеблото на цветот се исече пред да расцвета, во срцевината се собира слатка течност од која со дестилација се добива алкохолен пријалок познат како mezcal.

Сукулентот кој го добивате е засаден во пластична саксија со дијаметар од 30 см, украсен со декоративни камчиња кои може да бидат во различна боја од таа на фотографијата.

Повеќе информации за Вековното растение и неговото одгледување, може да прочитате овде!

Целата понуда на сукуленти од родот Agave може да ја видите овде!

Основни какрактеристики
Тип на производ сукулент
Карактеристики на кактусот/сукулентот
Род Agave
Вид Agave americana
Максимална висина 60 см
Ширина 60 см
Карактеристики на саксијата
Саксија пластична
Дијаметар на саксија 30 см
Висина на саксија 21 см
Нема мислења и оцени за овој производ

Остави мислење и оцена за производот

Име:


Мислење: Забелешка: HTML не е дозволен!

Оцена: Лош           Одличен

Внеси го кодот за верификација во полето:Agave americana ‘Marginata’ е еден од најубавите и најбараните сукуленти. Жива скулптура која не ост..
3.489 ден.
Без ДДВ: 2.957 ден.
Agave americana е еден од најголемите и највеличествените видови на Agave. Овој популарен и широко р..
219 ден.
Без ДДВ: 186 ден.
Agave americana ‘Marginata’ е еден од најубавите и најбараните сукуленти. Жива скулптура која не ост..
229 ден.
Без ДДВ: 194 ден.
Agave americana е еден од најголемите и највеличествените видови на Agave. Овој популарен ..
359 ден.
Без ДДВ: 304 ден.
Agave americana е еден од најголемите и највеличествените видови на Agave. Овој популарен и широко р..
149 ден.
Без ДДВ: 126 ден.
Декоративни камчиња во боја со големина од 2,5 до 20 милиметри. Кристалите од кварц, грани..
69 ден.
Без ДДВ: 59 ден.
Aichryson laxum е еден од најпопуларните и најатрактивните видови на сукуленти од родот Ai..
229 ден.
Без ДДВ: 194 ден.
1 оцена
Crassula ovata е еден од најпопуларните сукуленти, познат како Дрво на парите, Дрво на среќата ..
159 ден.
Без ДДВ: 135 ден.
Aichryson laxum е еден од најпопуларните и најатрактивните видови на сукуленти од родот Ai..
159 ден.
Без ДДВ: 135 ден.
1 оцена
Crassula ovata е еден од најпопуларните сукуленти, познат како Дрво на парите, Дрво на среќата ..
229 ден.
Без ДДВ: 194 ден.