Купувајте

Од дома, на работа или во движење

Заштедете

Време и пари

Испорака

Во цела Македонија за 2-3 дена Повеќе

Бесплатна испорака

За секоја нарачка над 2500 денари

Наградни поени

Регистрирајте се и заштедете 5% Повеќе

Тркало (ф130)

нема на залиха Тркало (ф130)
Шифра на производот: КС304
Наградни поени: 12
Достапност: нема на залиха
279 ден. Без ДДВ: 236 ден. Цена во наградни поени: 279
Количина: Стави во кошничка

Opuntia robusta е кактус од родот Опунција, кактуси кои се препознатливи по стеблата во форма на плочи. Карактеристични за овој кактус се деловите на стеблото кои се во сино-сива боја, со дијаметар до 30 см и кружна форма, поради што кај народот е познат како Тркало кактус. Цветовите во жолта боја му се појавуваат на горните делови од стеблото кон крајот на пролетта и во лето.

И плодовите и деловите од стеблото на овој кактус се употребуваат во исхраната. Може да се јадат сирови или варени. Со ферментација од плодовите се прави и алкохол.

Кактусот кој го добивате е засаден во пластична саксија со дијаметар од 13 см, украсен со декоративни камчиња кои може да бидат во различна боја од таа на фотографијата.

Целата понуда на кактуси од родот Opuntia може да ја видите овде!

Основни какрактеристики
Тип на производ кактус
Карактеристики на кактусот/сукулентот
Род Opuntia
Вид Opuntia robusta
Максимална висина 19 см
Карактеристики на саксијата
Саксија пластична
Дијаметар на саксија 13 см
Висина на саксија 10 см
Нема мислења и оцени за овој производ

Остави мислење и оцена за производот

Име:


Мислење: Забелешка: HTML не е дозволен!

Оцена: Лош           Одличен

Внеси го кодот за верификација во полето:Opuntia robusta е кактус од родот Опунција, кактуси кои се препознатливи по стеблата во форма н..
349 ден.
Без ДДВ: 296 ден.
Opuntia ficus-indica е популарен високорастечки кактус кој достигнува до 5 м во височина. Препознатл..
349 ден.
Без ДДВ: 296 ден.
Декоративни камчиња во боја со големина од 2,5 до 20 милиметри. Кристалите од кварц, грани..
69 ден.
Без ДДВ: 59 ден.
Aichryson laxum е еден од најпопуларните и најатрактивните видови на сукуленти од родот Ai..
229 ден.
Без ДДВ: 194 ден.
1 оцена
Crassula ovata е еден од најпопуларните сукуленти, познат како Дрво на парите, Дрво на среќата ..
159 ден.
Без ДДВ: 135 ден.
Aichryson laxum е еден од најпопуларните и најатрактивните видови на сукуленти од родот Ai..
159 ден.
Без ДДВ: 135 ден.
1 оцена
Crassula ovata е еден од најпопуларните сукуленти, познат како Дрво на парите, Дрво на среќата ..
229 ден.
Без ДДВ: 194 ден.