Купувајте

Од дома, на работа или во движење

Заштедете

Време и пари

Испорака

Во цела Македонија за 2-3 дена Повеќе

Бесплатна испорака

За секоја нарачка над 2500 денари

Наградни поени

Регистрирајте се и заштедете 5% Повеќе

Чувар на куќа (ф90)

Чувар на куќа (ф90)
Прегледи: 707 Шифра на производот: КС028
Наградни поени: 4
Достапност: На залиха
99 ден. Без ДДВ: 84 ден. Цена во наградни поени: 99
Количина: Стави во кошничка

Sempervivum tectorum е најраспространетиот и најпопуларниот од сукулентите кои се познати под името “Чувар на куќа“. Бидејќи е отпорен на студ, Чуварот на куќа е неодминлив декор во дворови, тераси, фонтани и слично.

Освен како украсно растение, овој сукулент се употребува и како лек во традиционалната медицина. Сокот од Чувар на куќа се употребува против изгореници, херпес, хемороиди, чиреви и друго. Тинктура од него се употребува како препарат против воспаление на грлото. Познат е и како лек за болки во ушите.

Се верува дека Чуварот на куќа штити од громови, болести и вештерки. Поради тоа порано, а на некои места и сеуште може да се види како расте на покривите од куќите. Една народна поговорка вели “Подобро Чувар на куќа на куќата, одколку две кучиња пред неа“.

Сукулентот кој го добивате е засаден во пластична саксија со дијаметар од 9 см, украсен со декоративни камчиња кои може да бидат во различна боја од таа на фотографијата.

Повеќе информации за Чуварот на куќа и неговото одгледување, може да прочитате овде!

Целата понуда на сукуленти од родот Sempervivum може да ја видите овде!

Основни какрактеристики
Тип на производ сукулент
Карактеристики на кактусот/сукулентот
Род Sempervivum
Вид Sempervivum tectorum
Максимална висина 10 см
Карактеристики на саксијата
Саксија пластична
Дијаметар на саксија 09 см
Висина на саксија 07 см
Нема мислења и оцени за овој производ

Остави мислење и оцена за производот

Име:


Мислење: Забелешка: HTML не е дозволен!

Оцена: Лош           Одличен

Внеси го кодот за верификација во полето:Sempervivum tectorum ‘Oddity’ е интересна и необична сорта на популарниот Чувар на куќа.&n..
99 ден.
Без ДДВ: 84 ден.
Sempervivum arachnoideum е уште еден од сукулентите познати како Чувар на куќа. Препознатл..
89 ден.
Без ДДВ: 75 ден.
Sempervivum tectorum е најраспространетиот и најпопуларниот од сукулентите кои се познати под и..
139 ден.
Без ДДВ: 118 ден.
Sempervivum globiferum subsp. globifera е прекрасен сукулент, уште еден од групата ко..
99 ден.
Без ДДВ: 84 ден.
Sempervivum tectorum е најраспространетиот и најпопуларниот од сукулентите кои се познати ..
189 ден.
Без ДДВ: 160 ден.
Декоративни камчиња во боја со големина од 2,5 до 20 милиметри. Кристалите од кварц, грани..
69 ден.
Без ДДВ: 59 ден.
Aichryson laxum е еден од најпопуларните и најатрактивните видови на сукуленти од родот Ai..
229 ден.
Без ДДВ: 194 ден.
1 оцена
Crassula ovata е еден од најпопуларните сукуленти, познат како Дрво на парите, Дрво на среќата ..
159 ден.
Без ДДВ: 135 ден.
Aichryson laxum е еден од најпопуларните и најатрактивните видови на сукуленти од родот Ai..
159 ден.
Без ДДВ: 135 ден.
1 оцена
Crassula ovata е еден од најпопуларните сукуленти, познат како Дрво на парите, Дрво на среќата ..
229 ден.
Без ДДВ: 194 ден.
х Pachyveria 'Moonglow' е прекрасен сукулент со сино-зелени листови, распоредени во форма на розета...
139 ден.
Без ДДВ: 118 ден.
Crassula ovata ‘Gollum’ е необична и многу интересна сорта на еден од најпопуларните сукуленти,..
159 ден.
Без ДДВ: 135 ден.
Crassula ovata ‘Hobbit’ е необична и многу интересна сорта на еден од најпопуларните сукуленти,..
159 ден.
Без ДДВ: 135 ден.
Opuntia rufida f. dwarf е нискорастечки елегантен кактус. Познат е како Пустинск..
149 ден.
Без ДДВ: 126 ден.