Чувар на куќа - лек за се

Posted by kaktusarnica 26/03/2015 0 Коментар(и) Лековити растенија,Рецепти,

Сукулентите од родот Semprevivum кај народот се познати под името Чувар на куќа. Може да се сретнат повеќе од 40 (некаде може да се сретне информација и за повеќе од 50) различни видови и дури над 3000 хибриди во различни форми, бои и големини. Отпорни се на суша, но се познати и се познати и како едни од најтпорните на ниски температури. Името Semprevivum доаѓа од латинскиот збор што значи - засекогаш жив.

Sempervivum tectorum (Семпервивум текторум) е најпознатиот и најраспространетиот. Постои верување дека Чуварот на куќа штити од громови, болести и вештерки. Во една народна поговорка се вели “Подобро Чувар на куќа на куќата, одколку две кучиња пред неа“. Во народната медицина се користи многу одамна. Неговите лековити својства се должат на јаболковата и мравјата киселина. Современите истражувања се насочени кон полисахаридите од сокот на Чуварот на куќа, затоа што се верува дека делуваат на имунолошкиот систем, но и дека помагаат во лекувањето на канцерогените заболувања.
 


Надворешна употреба
Од низата лековити својства кои ги има Чуварот на куќа, најпознато е тоа дека го елиминира вишокот на маснотија од ушните канали. Оттаму доаѓа и другото има според кое е познат кај народот - Ушник. Покрај тоа, сокот од листовите на Чуварот на куќа е добар природен лек против заболувања и повреди на кожата, против чирови, исеченици и изгореници. Исто така, лековитиот сок од ова растение долги години наназад се користи за отстранување брадавици, задебелувања на стапалата, но и против дамки на кожата кои се појавуваат како резултат на преголемата изложеност на сонце.

Запаление на ушите
Преполовете неколку ливчиња од Чувар на куќа и исцедете две до три капки сок во болното уво. Оставете ја течноста да делува неколку минути, а потоа свртете ја главата за течноста да истече од ушната шуплина.

Внатрешна употреба
Листовите од Чувар на куќа кога се комбинираат со мед се добива смеса која е многу делотворна кај воспаление на усната шуплна. Сокот од ова растение е одличен диуретик, а има и лаксативно дејство. Чуварот на куќа се употребува и во случаи на напнатост, нервози и стравови.

За јакнење на организмот
Измелете неколку листови од Чувар на куќа во блендер, ставете ги во длабок сад и додајте мед. Измешајте ја смесата и истурете ја во тегла. Теглата обложете ја со алуминиумска фолија за смесата да не биде изложена на светлина. Ставете ја теглата да отстои пет дена во фрижидер. Од шестиот ден јадете по две лажици од медот, но не конзумирајте ништо освен вода во следните дваесет минути.

Одличен лек за кожни болести и рани
Чуварот на куќа делува слично како Алое Вера, растение кое е познато по тоа што лекува различни кожни заболувања. Ова растение се смета за еден од најсигурните лекови за широкиот спектар кожни болести. Заради антивоспалителните и антисептички својства служи како одлична прва помош кај изгореници, убоди и каснувања, затоа што брзо ја смирува кожата. Доволно е "повреденото" место да се премачка со сок од Чувар на куќа или да се стави облога од пресечен лист од растението.

Сок од Чувар на куќа
Сокот од Чувар на куќа содржи полисахариди и антибактериски соединенија кои успешно се борат против бактериите. Помага и кај нервните проблеми, стравови, но и против цревните паразити. Сокот може да се пие или со него да се прави гаргара ако имате бронхитис, гнојно воспаление на забите, ушите и грлото. Се препорачува да го пијат жените на кои им е дијагностициран тумор на матката. Препорачливо е да се пијат по три лажици сок на ден или да се изедат неколку ливчиња од ова растение.

Чувар на куќа во мед
Оваа смеса успешно ги лекува миомите и цистите на матката, како и проблеми со штитната жлезда. Делува како средство за детоксикација на организмот, па затоа се препорачува по неконтролирано јадење и пиење (т.е подуеност на организмот). Кога ќе се направи смеса од жешка вода, мед и мелени листови од Чувар на куќа, се добива природен лек кој ја смалува температурата.

Чај од Чувар на куќа
Овој чај ги намалува обилните менструации, менструалните грчеви, дијареата и чировите. Доволно е да сварите 10 гр сушени листови од Чувар на куќа во 250 мл вода. Чајот нека врие околу 15 минути. Следното утро испијте една шолја чај, а потоа на секој час земајте по една лажица од чајот.

 

Извор: Мој дом

Cumulopuntia boliviana subsp. dactylifera е разгранет кактус со стебло во сино-зелена боја и мали, т..
219 ден.
text_tax 186 ден.
Crassula 'Springtime' е симпатична спорорастечка сорта на сукулент кој достигнува височина до 15 сан..
219 ден.
text_tax 186 ден.
Agave americana ‘Marginata’ е еден од најубавите и најбараните сукуленти. Жива скулптура која не ост..
159 ден.
text_tax 135 ден.
Mammillaria bocasana е атрактивен кактус прекриен со голем број на тенки бели боцки. Покрај нив..
149 ден.
text_tax 126 ден.
Kalanchoe tomentosa е многу популарен сукулент кој расте во форма на грмушка, со зелени влакнести ли..
149 ден.
text_tax 126 ден.
Gymnocalycium baldianum е мал, симпатичен кактус со топчеста форма, најчесто неразгранет, со дијамет..
209 ден.
text_tax 177 ден.
Cumulopuntia boliviana subsp. dactylifera е разгранет кактус со стебло во сино-зелена боја и мали, т..
149 ден.
text_tax 126 ден.
Cereus peruvianus f. monstrosa е атрактивен кактус. Секој примерок е со необична и ун..
189 ден.
text_tax 160 ден.
Rhipsalis cereuscula е интересен кактус кој потекнува од густите тропски шуми во Јужна Америка...
149 ден.
text_tax 126 ден.
x Chamaelobivia 'Captain Jessop' е популарен хибрид кој е добиен со вкрстување на как..
149 ден.
text_tax 126 ден.
Crassula ovata 'Hummel's Sunset' е една од најпопуларните сорти на сукулентот познат како Дрво ..
499 ден.
text_tax 423 ден.
Алое Вера (Aloe vera) е сукулент кој како лековито растение се користи повеќе од 3000 години. П..
159 ден.
text_tax 135 ден.
Orbea variegata е веројатно најпознатиот од сукулентите кои се познати како Морска ѕв..
149 ден.
text_tax 126 ден.
Пакет од 6 (3 кактуси + 3 сукуленти) различни видови на кактуси и сукуленти. Мож..
1.319 ден. 1.189 ден.
text_tax 1.008 ден.
Crassula arborescens subsp. undulatifolia 'Blue Bird' е близок роднина на Дрвото..
219 ден.
text_tax 186 ден.
Уникатна рачно боена керамичка саксија. Дијаметар: 100 мм Висина: 90 мм Бои: црна, жо..
199 ден.
text_tax 169 ден.
Сет од 5 пластични саксии во кафена боја со дијаметар од 10,5 сантиметри.  Се упот..
39 ден.
text_tax 33 ден.
Размножувањето со семе е најпредизвикувачкиот начин за секој љубител и одгледувач на катуси или суку..
39 ден.
text_tax 33 ден.
Уникатна рачно боена керамичка саксија. Дијаметар: 100 мм Висина: 90 мм Бои: жолта, с..
199 ден.
text_tax 169 ден.
Сет од 10 пластични саксии во кафена боја со дијаметар од 9 сантиметри. Се употребуваат повеќе го..
59 ден.
text_tax 50 ден.